Vasárnapi ebédünk második fogását szeretném most bemutatni, ami végeredményét tekintve egy eszméletlen ízvilágú hústétel, amit azonban rém egyszerű elkészíteni. Kell hozzá egy szép báránycomb, ami megtűzdelünk fokhagymával és rozmaring ággal - na és meg is fűszerezzük. Nézzük csak, mi kell hozzá.
Hozzávalók:
- 1 báránycomb
- fokhagyma
- rozmaring ágak
- citromhéj
- só, bors
- újhagyma
- kacsazsír
- vöröshagyma
- kevéske víz és rozé, vagy fehérbor
Természetesen nálunk a báránycomb a fagyasztóban volt, így azzal kell kezdeni, hogy kiolvasztjuk őkelmét. Az új sütőnkben már van kiolvasztás funkció is, ami most igencsak hasznosnak bizonyult, mert amíg a leveskével bíbelődtem, addig a comb is kiengedett nagyjából. ( A sütőnk rendelkezik már maghőmérővel is, ami a csont mentén még csak 10 C-ot mutatott, úgyhogy ezért írtam a nagyjából kitételt. )
Nos a húst egy vékonyabb pengéjű, kisebb késsel meg-meg szurkálom, majd ezekbe a lukakba negyedbe vágott fokhagymákat illetve kisebb rozmaring ágakat tűzdelek. Ezt a műveletet a comb mindkét oldalán elvégzem, majd alaposan besózom és borsozom a felületeket. A sót és a borsot alaposan bele is dörzsölöm a combba, majd jöhet a megmosott citrom héja. Ezt szintén a hús mindkét oldalára reszelem - és olyan klassz tőle az illat a konyhában, mintha tortát sütnék.
A tepsimet kikenem kacsazsírral, belepakolom a báránycombot, majd félbevágott vörös-, fok- és újhagymát teszek a hús mellé - ezek majd reményeim szerint szépen megsülnek a művelet végén. A tepsibe öntök egy kevéske rozé vagy fehérbort - én az előbbit választottam.
A sütőt 170 C-ra állítom, majd alufólia alatt hagyom kétszer 45-45 percet párolódni a húst. Azért írtam így, mert félúton a húst megfordítom, illetve egy kis vízzel még meglocsolom a tepsi alját.
A másfél óra után az alufóliát leveszem, majd a sütőt 180 C-ra állítom. Nekünk már az új sütőnkben van maghőmérő funkció is, így a tűt beszúrom a legvastagabb részbe, a csont mellé, majd beállítom az elvárt célt, a 85 C-os maghőmérsékletet.
Egyszer ezt a műveletet is megszakítom, amikor a húst ismét átfordítom, majd amikor a 85 C-ot már meghaladja a maghőmérséklet, akkor le is kapcsolom a sütőt. 10-15 perc pihentetés és egy könnyed krumplipüré elkészítés vár még rám, majd lehet is élvezni az ízeket. A legutóbbi báránycomb sütésem is hasonló ízvilágot eredményezett - akkor nem tűzdeltem a húst, hanem mozsárban készítettem egy fűszeres kencét - de őszintén nem tudom, hogy melyik volt a finomabb...