A hidegebb idő beköszöntével mindig előtérbe kerülnek nálam a tartalmas és forró levesek, amire hoznék most egy nagyon jó példát. Gondolkodtam, hogy milyen húsból készítsek levest, amikor a fagyasztónkban találtam egy csontos vadnyúl alkatrészt, amin sajna nem sok színhús van - viszont amiből tökéletes alaplevet vagy levest lehet készíteni. A fagyasztónkban a hús mellett volt még egy kilónyi erdei gomba keverék is, amit rögtön meg is feleztem - és ki is alakult a koncepció.
Hozzávalók az alapléhez:
- 1 komplett vadnyúl borda
- 1 db vöröshagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 db gyökér zöldség
- 1 db fokhagyma
- 1 db karalábé
- 1 csomó petrezselyem
- hideg víz
A lábasban a vizet megsózom, belepakolom az összes összetevőt, majd alacsony lángon elkezdem főzni az alaplevet. Nagyon fontos a lassú és gyöngyöző főzés, mert ekkor a lé nem lesz zavaros, az íz és illatanyagok szépen részei lesznek az alaplevünknek. A főzés felénél a keletkező habréteget szépen leszedjük a léről, de finoman kell dolgozni, hogy ne kavarjuk fel a levesünk alapját. Amikor már az alaplének gyönyörű színe alakul ki, az illat pedig belengi a konyhát, akkor a zöldségeket és a csontos húst kiszedjük a léből, majd leszűrjük a levet. A bordákról és a csontokról egy éles késsel leszedegetjük a használható húsokat, amiket szépen fel is kockázunk.
Hozzávalók a leveshez:
- vadnyúl alaplé
- felkockázott vadnyúl húsok
- 1/2 kg erdei gomba keverék ( vargánya, rizike, kucsma gomba tönk, gyűrűs tuskó gomba, fenyőtinóru, sárga rókagomba, laska, shitake )
- 1/4 kg csiperke gomba
- 1 csomó petrezselyem levél
- 3-5 db sárgarépa
- 1/2 tk őrölt borókabogyó
- 1/2 tk őrölt kömény
- só, bors, chilipor
- tejszín
- 1/2 citrom leve
Az alaplevet felteszem a lábasban, majd amikor már forró, akkor beleszórom a felkockázott répákat puhulni. Érkeznek a fűszerek: só, bors, egy késhegynyi chilipor, a boróka, a kömény és egy félmaréknyi felvágott petrezselyem zöld. Amikor már kezd puhulni a répa, akkor jöhet a feldarabolt csiperke gomba, majd a fél kilónyi erdei gomba is. Természetesen nem maradhat el az előfőzött, felkockázott nyúlhús sem - majd hagyom, hogy szépen minden összefőjön. Kóstolgatok, esetleg fűszerezek még, majd egy fél citrom levét is a levesbe nyomom - ezáltal egy kicsit savasabb, pikánsabb lesz a végeredmény. Utolsó fázisként egy kevés tejszínnel selymesítem be a levesemet, majd még petrezselyemmel szórom meg a tetejét.
Forrón és gyorsan tálalom, mert nagyon éhes már a csapat, az illatok pedig nagyon meggyőzőek.
Iratkozz fel, hogy mindig értesülhess a legfrissebb videókról: